назад

Алекса Опарушић / Aleksa Oparušić 1892 - 1945 обрадити

Рођен/а 3.3.1892 у Donji Petrovci
Умро/ла 15.2.1945 у Gusen

Биографија

Поштован и угледан домаћин, супруг и отац седморо деце, рођен јe 3. марта 1892. у Доњим Петровцима Његово велико имање одржавао је заједнички, вредан и сложан рад свих укућана. Осим једног сина који се одлучио за трговину, сви остали чланови породице бавили су се пољопривредом. Миран сељачки живот испуњен радом и слогом уздрман је окупацијом и распарчавањем Краљевине Југославије. Један син је је као припадник регуларне војске одведен у заробљеништво.

Страхујући од освете, давали су намирнице, прилоге, преноћиште, оно што им је свако наоружано лице тражило. Надали су се да ће их зло мимоићи, да ће купити мир и животе. Трудили су се да не изазивају невоље и не замерају се никоме. Тог јутра нису били поштеђени, поделили су судбину својих комшија и рођака, ништа их није могло спасити.

Партизанском диверзијом на прузи Загреб Београд, на Божић 7. јануар 1943. избачен је из колосека транспортни воз окупационих војних формација. Том приликом је погинуло и рањено више војника. Сутрадан се у најближем месту диверзије насељено већином Србима, препричавала вест уз одушевљење, али и зебњу због могуће одмазде. Младићи су се склонили у околна села, код рођака и пријатеља. Мислећи да је опасност прошла, већина младића се вратила својим породицама. Пре свитања 12. јануара село је блокирано. Сељани, још увек у постељама, чули су шкрипу снега. Уједначени ритам војничких корака злослутно је парао смрзнути снежни покривач. Већина је размишљала да ли се да се сакрију се у неку од база или дочекати војнике и надати се да ће им неће учинити ништа нажао. Знали су да ће у снегу остати трагови и да ће уколико покушају бекство.

Глава породице Опарушић, Алекса одлучио је да се не склањају и не беже. решио је да остану у кући. Сви чланови породице су отерани до центра, мушкарци у кафану, жене и деца у црквену порту у близини. Жене и децу су убрзо пустили. Све мушке главе старије од 14 година, њих 162, међу којима је било и десет мештана Ромске националности, постројили су и потерали под ударцима кундака, ногу, псовкама и командама до два километра удаљене железничке станице.

Алексина жена, мајка Боривоја и Николе, пратила их је, са тешкоћом газећи по снегу. Њене ћерке, девојке отрчале су назад до куће, да узму штагод од хране и топлије одеће, видевши да њихове најмилије одводе. На њиховим лицима, видео се страх и болна туга. Погледом су трагале за својим оцем и браћом, Воз је кренуо без одобрења за загрљај, пољубац, реч. За многе, ово је био последњи поглед на њихове најмилије. На железникој станици у Руми, сремачки фолсдојчер, Антон Бауер, запамћен у свом завичају по великим злочинима које је починио према својим комшијама Србима, Ромима, Јеврејима и антифашистима, од постројених доњопетровчана издвојио групу од 30 за стрељање. Тада је наишао један официр и наредио да се врате у вагоне. Наставили су пут до Земуна, до Концентрационог логора Сајмиште. Многима су се овде путеви разишли. Група од 105 мушкараца, у којој су и Опарушићи, депортована је у КЛ Маутхаузен 28. јануар 1943. Отац и синови нису били у истим баракама. Повремено су се могли видети, отац би им дао своје парче хлеба у кратком даху изговорених, благих речи. Распоређени су у различите подручне логоре и радне команде. Понекад би синови чули да се отац распитује за њих. После карантина никада га више нису видели. Никола је преживео виво експерименте провере вакцине (Tetravaccine), Боривој крвави марш од Винернојдорфа до Маутхаузена. Вративши се кући, донели су вест да је отац издахнуо под батинама капоа у Гузену. Сазнали су да им је сестра убијена бомбом, брат им је умро у немачком заробљеништву, а другог брата су убили после ослобођења као “народног непријатеља”. Слобода је имала горак укус. Бол и жалост нису изчезли ни деценијама касније када сам га упознала у кући у којој је све за њега почело и све се завршило. Боривој је умро 2012. у кући у којој је рођен 1925. и у којој је ухапшен у блокади села, јануара 1943.

Помозите и пошаљите нам информације уз особу...

Додати више информација уз особу...
Позиција у простору
  • Превод Биографије, језичке верзије
  • DE
  • SR
штампана верзија