Zpět

František Kolaček 1881 - 1942 Zpracovat

Narozen 9.12.1881 v Brno
Zemřel 7.5.1942 v Mauthausen

Biografie

Roku 1900 maturoval na gymnáziu v Praze na Královských Vinohradech a poté zahájil studia na Filozofické fakultě Karlovy univerzity. Zde získal 6. dubna 1906 doktorát a v hlavním městě Českého království následně působil mnoho let jako středoškolský profesor. Po skončení první světové války a rozpadu Rakouska-Uherska se vrátil do rodného Brna, kde začal pracovat jako soukromý docent na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity. Habilitoval se 20. května 1921 a poté byl 2. března 1923 jmenován mimořádným profesorem geografie. Řádným profesorem se stal na základě rozhodnutí prezidenta republiky T. G. Masaryka z 23. října 1929. Na přírodovědecké fakultě založil zeměpisný ústav a v akademickém roce 1931-1932 byl jejím děkanem. Koláčkovu hlavní oblast vědeckého zájmu v oboru historická geografie představovala Morava. Celkem publikoval 99 prací a jeho nejvýznamnější vědecká monografie Půdorysy moravských měst vyšla roku 1930. Mimo své akademické působení byl profesor Koláček činný v řadě odborných společností. Jmenovat je nutné především Královskou českou společnost nauk, Moravskou přírodovědeckou společnost a Národní radu badatelskou. Byl také členem přípravného výboru pro pořádání Výstavy soudobé kultury v Brně roku 1928, pro kterou aranžoval geografické oddělení.

František Koláček se 19. srpna 1938 oženil s MUDr. Miroslavou rozenou Kühnovou. Za svědka mu tehdy šel další profesor Masarykovy univerzity František Říkovský, který rovněž zahynul v Mauthausenu. Manželství zůstalo bezdětné.

Do aktivit směřujících proti nacistickému Německu se profesor Koláček zapojil již na podzim roku 1938. Krátce po podpisu mnichovské dohody se totiž spolupodílel na zhotovení souboru map, jehož úkolem bylo informovat zahraničí o nespravedlnosti záboru českých a moravských pohraničních oblastí z národnostního hlediska i těžkých ekonomických důsledcích nových úprav hranic. Po vzniku Protektorátu Čechy a Morava se pak zapojil do odboje vysokoškolských pracovníků Masarykovy univerzity. Gestapo jej zatklo 5. prosince 1941 a 13. ledna následujícího roku odsoudil brněnský stanný soud profesora Koláčka k smrti. Jeho život vyhasl na mauthausenském popravišti 7. května 1942 společně s dalšími 71 představiteli moravského odboje. Mezi nimi se nacházeli další tři profesoři Masarykovy univerzity v Brně, a to Jan Florian, Karel Hora a Antonín Šimek. Jméno profesora Koláčka dnes nese jedna z ulic brněnské městské části Řečkovice.

 

Vladimír Černý

 

Prameny:

Archiv Masarykovy univerzity v Brně, fond A1 Rektorát MU, karton 89/1789, osobní spis Františka Koláčka.

Literatura:

Rudolf Musil a kol.: Osobnosti Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Brno 1997.

František Vitásek: František Koláček (nekrolog) In: Naše věda, ročník 24, 1946, s. 119-121.

Dateien

Obsahy webových stránok

Zaslat informace k osobě...
Umístění v prostoru
  • Přiložit další informace k osobě...
  • DE
  • CZ
  • EN
Tištěná verze