Zpět

Marie Rutová 1888 - 1942 Zpracovat

Narozen 22.2.1888 v Těšnovice
Zemřel 24.10.1942 v Mauthausen

Biografie

Dětství, dospívání a rodinný život

Václav Růta pocházel z Turnova, kde se 24. června roku 1890 narodil Václavu Růtovi a Anně Růtové, rozené Kyselové.

Hned po vzniku Československa se Václav Růta jako zaměstnanec státních pošt ocitá v Bratislavě. V Bratislavě nachází i svoji budoucí manželku Marii Růtovou, rozenou Rausovou (22. únor 1888), vyučenou dámskou krejčovou, s kterou 17. září 1921 uzavírá v Tišnově sňatek.

Po dvou letech manželství, se Václavu a Marii Růtovým 21. března 1923 narodil syn Jiří.

Během svého pobytu v Bratislavě se musel Václav Růta dostat do kontaktu s Janem Bejblem, který zde sloužil u policie.

Odchod z Bratislavy, hledání nového domova

Pobyt v Bratislavě je ukončen hned po rozpadu Československa v březnu 1939. Václav Růta se obrací na svého bratra Josefa, který v té době žije v Praze na Žižkově v Žerotínově ulici čp.1641/47 a pracuje u vlakové pošty. Po této prosbě bratr Josef provedl rekognoskaci nejbližšího okolí a zjistil, že opodál v sousední ulici na adrese Biskupcova 1837/4 je volný byt se dvěma pokoji a kuchyní. Tuto zprávu bratrovi oznámil a v dubnu se rodina Růtova usazuje na této adrese.

Václav Růta zároveň získává i nové zaměstnání na provozovně pošty na Wilsonově nádraží. Marie Růtová zůstává v domácnosti. Syn Jiří Růta je zapsán na libeňské gymnázium. Do stejné školy, shodou okolností ze stejného domu, ba i ze stejného patra, dochází i syn Jana Zelenky Jan Milíč. Zelenkovi se do domu nastěhovali po záboru československého pohraničí po několikaměsíčním pobytu v ubytovně ve Všehrdově ulici, která byla součástí Tyršova domu, 9. ledna 1939.

Silvestrovský dárek

V noci z 27. na 28. prosince 1941 je vysazena u obce Nehvizdy operační skupina Anthropoid. Parašutisté Jan Kubiš a Josef Gabčík se šťastně dostávají přes ochotné podporovatele a záchytné adresy do Plzně k policejnímu inspektorovi Václavu Královi. Parašutisté od něj také žádají i bezpečné spojení na Prahu. K tomu si na pomoc přizve svého kolegu obvodního inspektora Jana Bejbla. Ten se rozpomene, že za svého pobytu v Bratislavě se seznámil s poštovním úředníkem Václavem Růtou a parašutistům z Anthropoid udává jeho adresu.

„Přišli k němu během dopoledne 31. prosinec 1941. Když si později o atentátnících povídaly do věci zasvěcené české ženy, potom často používaly při řeči krycí výraz ‚silvestrovský dárek‘. Růta přijal oba agenty bez jakéhokoli zaváhání, a ačkoli jeho byt sestává pouze ze dvou místností, je přechovával až do 5. leden 1942.“ Tehdy se u Růtových v bytě náhodně objevil Jan Zelenka-Hajský, jejich soused, aby si u Václava Růty „objednal soupravy poštovních známek.“ Od tohoto data se oba parašutisté dostávají do péče sokolské odbojové organizace, do které byl Jan Zelenka-Hajský zapojen.

Zatčení

27. května 1942 byl vykonán atentát na zastupujícího říšského protektora R. Heydricha. Po velké policejní akci zorganizované policejními složkami v noci z 27. na 28. května, která však nepřinesla žádný výsledek, ruch v Biskupcově ulici utichá. Všichni parašutisté totiž byli od 1. června soustředěni v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje. Dusné napětí, o kterém nikdo nevěděl, jak dopadne, bylo ukončeno vysláním zatýkacího komanda pražského gestapa 17. června do bytu manželů Moravcových v Biskupcově ulici 1745/7.

Před polednem předchozího dne se totiž na hlavní úřadovně státní policie v Praze přihlásil člen výsadku Out Distance rtm. Karel Čurda s tím, že „chce učinit svědeckou výpověď a požádal o předložení aktovky nalezené na místě atentátu, neboť se domníval, že jejího vlastníka zná a bude o něm moci podat odpovídající informace. Čurda uvedl, že tato aktovka patří jistému Josefu Gabčíkovi - a dále prohlásil, že Gabčík je rovněž agent-parašutista. Dalším pozorným výslechem se podařilo navázat s Čurdou bližší vztah, přičemž on pak prozradil některé úkryty českých agentů-parašutistů v Praze, Lázních Bělohradě, Pardubicích a Plzni.“. V noci je na základě udání Karla Čurdy vysláno komisařem Heinzem Pannwitzem do Biskupcovy ulice 1745/7 do bytu rodiny Moravcových zatýkací komando. V bytě zastihnou jen Marii Moravcovou a jejího manžela Aloise. V nestřeženém okamžiku stačí Marie Moravcová pozřít kapsli kyanidu a na místě umírá. Zatčen je tedy jen její manžel. Syn Vlastimil zvaný Aťa, který shodou okolností byl u příbuzných v Písku, je do Prahy přivolán fingovaným telegramem, že jeho matka těžce onemocněla. Po příjezdu, který se uskutečnil pravděpodobně v dopoledních hodinách 17. června, je zatčen a podroben krutému výslechu. Mezitím se gestapu podle výpovědí zatčených začíná skládat celá mozaika sokolského odboje. Dnes již přesně nelze zjistit, jak se dostalo gestapo na stopu rodiny Zelenkových, můžeme jen konstatovat, že kolem poledne vyjíždí z Petschkova paláce opět několik zásahových vozů, kteří v domě čp. 1837/4 v Biskupcově ulici na Žižkově vnikají v 1. patře do bytu Jana Zelenky-Hajského. Hned se rozpoutá střelba. Zelenkovi se podaří dostat se do koupelny, ze které dobrovolně vystoupí, ale brzy klesá k zemi a z úst mu jde pěna. Cyankáli. Z bytu je gestapem odvedena jen jeho manželka Františka. Ta však v důsledku těchto skutečností utrpěla psychický šok a nebyla schopna vypovídat.

Rozruch kolem zatčení rodiny Moravcových, posléze i Zelenkových a to dokonce se střelbou museli zaregistrovat i v rodině Růtových. Je dokonce známo, že Jiří Růta jako první sděluje při hodině angličtiny synu Zelenkových Janu Milíčovi, co se odehrálo v poledne v jejich bytě. Tehdy se Jan Milíč rozhoduje, že domů již nepůjde. Zamíří do Husova háje v Záběhlickém lesíku, kde spáchá sebevraždu kyanidem draselným. Důležité stopy smrtí Marie Moravcové, Jana Zelenky-Hajského a Jana Milíče tím mizí. Rodina Růtova zůstává doma. Václav Růta chodí do práce, Jiří do školy, i když jeho spolužák již druhý den chybí.

Byty Moravců a Zelenkových jsou pečlivě střeženy gestapem. Během prvního dne po zatčení se k bytu Moravcových přiblíží její sestra Karolína Králová se svojí dcerou Ludmilou. Zatčeny jsou obě dvě. Ludmila je pro svůj věk propuštěna, ale paní Královou si již na gestapu ponechají. Odpoledne po práci se k bytu Moravcových vypraví i syn, Karel Král. Ten se naštěstí před vstupem do domu, kde Moravcovi bydleli, zastaví v restauraci umístěné v domě. Odtud uvidí vynášet rakev Marie Moravcové a dozví se o sebevraždě Jana Zelenky-Hajského. Den po zatčení Zelenky do pasti padne další oběť. Jedna z nejbližších Zelenkových spolupracovnic Anna Šrámková. Její snahou bylo také zjistit co se se Zelenkou děje, a proto nabyla odvahu a přišla až k bytu Zelenkových. Po vstupu do bytu byla zatčena.

Gestapo se o Růtových pravděpodobně dozvědělo z výslechů Bejblů, Králů či Aťi Moravce, kteří o činnosti Růtových v odboji věděli. Proto v pátek 19. června, je žeň gestapa v Biskupcově ulici dovršena zatčením Václava Růty, jeho manželky Marie a jejich syna Jiřího.

Výslechy

Samozřejmě i Růtovi museli být vystaveni brutálním výslechům. Určitě však již neměly takovou intenzitu, jako v době, kdy gestapo intenzivně pátralo po ukrytých parašutistech. Václavovi Růtovi jako jejich z prvních ubytovatelů, byly k identifikaci předloženy zakonzervované hlavy Jana Kubiše a Josefa Gabčíka. „Růta Václav ubytovatel Strnada a Vyskočila od 31. prosinec 1941 do 5. leden 1942. Opětovně rozpoznal v obou hlavách mrtvol číslo 3 a 6 osoby, které u něho byly.“

Terezín

Z pobytu v Terezíně o rodině Růtových vypovídá jen korespondenční lístek, který psala Marie Růtová z cely č. 20 13. září 1942 svému bratru Josefu Rausovi do Tišnova. Lístek s pečlivě vymezeným obsahem a o rozsahu 6-ti řádků informoval bratra o tom, že je Marie zdravá a žádá o zaslání „prádla, praktického oblečení, mýdla, toaletního papíru, 50 korun, vitamínů, hřebenu, županu.“ Lístek zbudil v celém příbuzenstvu v Tišnově velký rozruch. Hned se pustili do shánění požadovaných věcí. „Nakonec jsme sehnali jak prádlo, šaty tak i teplý župan. Balík se však vrátil na adresu do Žerotínovy ulice, kde bydlel strýc Joska,“.

29. září 1942 při zasedání stanného soudu v Petschkově paláci vynesl Hanz Ulrich Geschke rozsudek smrti nad 252 podporovateli parašutistů, kteří vykonali atentát na zastupujícího říšského protektora R. Heydricha. Mezi nimi byli i nad Marií Růtová, Václavem a Jiřím Růtavými.

Všichni tři pak byli popraveni v bunkru koncentračního tábora Mauthausen 24. října 1942. Marie Růtová v 10 hodin 36 minut, Václav Růta v 16:16 a dvě minuty po svém otci byl u měřícího zařízení ranou do týlu jako jeho rodiče popraven i syn Jiří.

Závěr

Růtovi ač byli mezi prvními přechovavateli parašutistů z výsadku Anthropoid jsou známi jen tím, že v novoročním lednovém týdnu roku 1942 poskytli příchozím parašutistům ubytování ve svém bytě. Bylo to však ubytování fatální a pomohlo k dobrému průběhu celé operace. Pro parašutisty to bylo dobré zázemí, které jim v prvních lednových dnech poskytlo čas, aby mohli odklidit operační věci z dopadové plochy a hlavně prostřednictvím Růtových se dále posunout do středu sokolské odbojové organizace. Další zásluha rodiny Růtových spočívá v tom, že 5 a půl měsíce dokázali přes všechen nátlak okupační moci hlavně po vykonání atentátu, nic neprozradit a v podstatě i po prvním zatýkání v Biskupcově ulici nezpanikařit a vydržet na svém místě.

Vlastislav Janík

Obsahy webových stránok

Zaslat informace k osobě...
Umístění v prostoru
  • Přiložit další informace k osobě...
  • CZ
  • DE
Tištěná verze