Wróć

Feliks Jankowski 1913 - 1941 Edycja

Urodzony -a 13.1.1913 w Sieraków
Zmarł -a 16.8.1941 w Hartheim

Biografie

Urodzony 13 stycznia 1913 roku w Sierakowie k/Kutna z ojca Stanisława i matki Walentyny z domu Stroińskiej- jako drugie dziecko w rodzinie. W rodzinie tej do czasu wybuchu II wojny światowej urodziło się jeszcze pięcioro dzieci – Stanisława – 1914 r., Jadwiga – 1922 r., Stefan – 1925 r., Krystyna – 1926 r., Marian – 1931r..

28 czerwca 1928 r. ukończył Siedmioklasową Publiczną Szkołę Powszechną im. Tadeusza Kościuszki nr 1 w Kutnie i poszedł do pracy aby pomóc ojcu w utrzymaniu rodziny.

Od 1932 roku rodzina mieszkała w domu wybudowanym przez Ojca przy ulicy Kołłątaja 3.

Przed aresztowaniem związany z narzeczoną Ireną Wardęcką z Kutna

04 kwietnia 1940 r. około godziny 5.30 rano został zabrany wraz ze swoim ojcem z domu przy ulicy Kołłątaja 3 przez dwóch żołnierzy Gestapo rzekomo na roboty do Niemiec – w rzeczywistości został aresztowany i przewieziony do obozu przejściowego w Inowrocławiu (nie zachował się list pisany do matki z tego obozu). Stamtąd przewieziony znów do obozu przejściowego gdzieś na Śląsku (brak informacji w rodzinie; brak dokumentów) i następnie od 29 listopada 1940 roku z numerem 1955 osadzony w obozie koncentracyjnym w Mauthausen; 6 stycznia 1941 roku przewieziony do Komando Gusen i tam uzyskał numer obozowy 8046. Powodem aresztowania był prawdopodobnie donos sąsiadów - volksdeutschów, ponieważ Feliks wraz z siostrą Stanisławą ostrzegał ludzi przed nalotami niemieckimi i był świadkiem namierzania racami przez sąsiadów volksdeutschów celów do bombardowania.

W tym dniu 04 kwietnia 1940 r. aresztowano również z ulicy Kołłątaja 8 Władysława Rykałę – nauczyciela matematyki w szkole nr 1 w Kutnie.

Data śmierci Feliksa jest w różnych dokumentach różnie podawana. Z dokumentów otrzymanych z Międzynarodowego Czerwonego Krzyża w Genewie ( nr w dokumentacji Arolsen Archives – TD 444-223) wynika, że 16 sierpnia 1941 znalazł się na liście transportowej do obozu koncentracyjnego w Dachau. Transport ten nie został w obozie w Dachau odnotowany. Przypuszczalnie został od razu skierowany do Zakładu Eutanazji w Schloss Hartheim. I tę datę – 16 sierpnia 1941 roku należy uznać za datę Jego śmierci (biorąc również pod uwagę ustalenia IPN w Szczecinie co do natychmiastowego wykonywania wyroków śmierci przez zagazowanie w Hartheim). Natomiast na dokumencie śmierci Feliksa przekazanym z Mauthausen w dniu 11 lutego 1942 roku rodzinie, widnieje data śmierci - 12 września 1941 roku z informacją „w ramach akcji 14f(13)” – gdzie oznaczenie - 14f - to „śmierć więźnia” a oznaczenie 13 – „zagazowanie w ramach akcji T4”.

Jagoda Tomczak, siostrzenica (córka Krystyny, siostry Feliksa), i Cezary Wojciechowski, siostrzeniec (2019)

****

Polski bohater walczący o wolność w bitwie nad Bzurą zamordowany przez niemców obozie zagłady.

Cezary Wojciechowski, Siostrzeniec (2024)

Pliki

Informacje o osobie wysłać …

Dodaj więcej informacji na temat osoby